House Staff Resident Liaisons

Anesthesiology

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Anesthesiology Susan Plunkett – 8-1239 8-5531 (Matjasko)
8-0546 (Njoku)

Critical Care Anesthesiology

Susan Plunkett – 8-1239

8-0546

Pain Management Anesthesiology Susan Plunkett – 8-1239

8-0546

Dentistry

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

General Dentistry Alida Malcom - 6-6394 6-0891

Oral Maxillofacial Surgery

Alida Malcom - 6-6394

6-0891

Pediatric Dentistry

Alida Malcom - 6-6394

6-0891

Dermatology

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Dermatology Betsy Saosky – 8-5766

8-0098

Epidemiology and Preventive Medicine

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Preventive Medicine

Katherine Pazdernik – 6-3338

6-8013

Family Medicine

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Family Practice

Rhonda Thompson – 8-4283

8-0639

Family Practice:  Sports Medicine

Andrew Tucker, MD

448-2500

Medicine

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Internal Medicine

Robyn Crandall – 8-2454

8-0267

Cardiovascular Disease

Robyn Crandall – 8-2454

Program Dir Fax –
8-1498
8-3530

Endocrinology, Diabetes and Metabolism Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
8-1623 
Gastroenterology Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
8-8315
Infectious Disease/Geographic Med  Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
8-6896
Nephrology  Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
8-5685
Rheumatology  Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
6-0231
Geriatric Medicine  Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
5-7913
Interventional Cardiology  Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
8-2826
Clinical Cardiac Electrophysiology  Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
8-4382
Hematology/Medical Oncology  Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
8-6896

Pulmonary Disease/Critical Care Medicine

Robyn Crandall – 8-2454 Program Dir Fax –
5-7195

Neurology

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Neurology Paula Gilley – 8-5841

8-5899

Clinical Neurophysiology

Paula Gilley – 8-5841

8-5899

Neurosurgery

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Neurological Surgery

Heather Thomas – 8-8621

8-1420

OB/GYN

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Obstetrics and Gynecology

Beth Singer – 8-5959

8-8389

Ophthalmology

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Ophthalmology

Marva Smith – 8-5933

8-6346

Psychiatry

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Psychiatry (UMMS/Sheppard Pratt)

Barbara Burns – 8-6325

8-1212

Addictions Psychiatry  Barbara Burns – 8-6325 8-1212
Forensic Psychiatry  Barbara Burns – 8-6325 8-1212
Geriatric Psychiatry  Barbara Burns – 8-6325

8-8479

Child and Adolescent Psychiatry  Robert Mosley – 8-3522

8-8479

Radiation Oncology

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

Radiation Oncology

Carol Wagner – 8-2325

8-6911

Surgery

ACGME Program/Subspecialty

Residency Coordinator/ Number

Fax Number

General Surgery

Sarah Kidd – 8-5878

8-5919

Emergency Medicine

Andrea Albert – 8-9702 8-8028 
Otolaryngology  Vonda Cowling – 8-5828 8-6192
Urology  Marcy Fenloch – 8-2887 8-0595
Thoracic Surgery  Carol Schuder – 8-6366 (use fax) 8-2750
General Vascular Surgery 

Maureen Hyson – 8-5840

8-0717
Anesthesiology: Trauma  Cynthia Settles – 8-2913 8-8514
Surgery: Trauma  Cynthia Settles – 8-2913 8-8514
Rotators  Eileen McShane – 8-5537 8-6017